Nieruchomoci Bielsko-Biaa Nieruchomoci Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 5 marca 2017
  • wyświetleń: 11896

Milion złotych dla ATH. Wsparcie otrzyma Wydział Nauk o Zdrowiu

Na podstawie wniosku Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH o przyznanie środków na finansowanie kosztów restrukturyzacji na lata 2017-2018, Minister Nauki i Szkodnictwa Wyższego przyznał na realizację działań restrukturyzacyjnych kwotę w wysokości 958 500,00 zł.

Restrukturyzacja obejmie kilka obszarów działalności naukowej Wydziału. Najważniejsze z planowanych zadań to Akredytacja Laboratorium Ratownictwa medycznego w obszarze badań, które będzie działało na potrzeby Pogotowia Ratunkowego, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, GOPR, WOPR, Policji Państwowej, Wojska Polskiego, Agencji Bezpieczeństwa oraz innych Służb Państwowych i podmiotów, jak również osób fizycznych.

Laboratorium będzie dokonywało oceny prowadzenia zaawansowanych procedur ratunkowych dotyczących dorosłych i dzieci na symulatorach w zakresie ogólnej oceny kierowania zespołem resuscytacyjnym oraz prawidłowego prowadzenia zaawansowanych czynności ratunkowych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na kompresję klatki piersiowej, sztuczną wentylację, wykorzystanie bezprzewodowej transmisji danych z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania rejestrującego, oceniającego i porównującego dane w oparciu o wartości referencyjne Europejskiej Rady Resuscytacji.

Będzie to pierwsze tego typu laboratorium badawcze na terenie Europy Środkowej i Wschodniej. Badanie ratowniczych czynności pozwoli na dokonanie obiektywnej, niezależnej i niepodważalnej oceny umiejętności udzielania pomocy medycznej przez osoby posiadające oraz nieposiadające wykształcenia medycznego. Badanie to, jako że zostanie odniesione do wzorca referencyjnego resuscytacji, pozwoli na wykazanie obszarów działań ratujących wymagających dostosowania się do wzorca. Pozwoli to na zwiększenie przeżywalności osób poddanych resuscytacji w sposób znaczący. Wsparcie tego działania wskaże Polskę jako lidera technologii Medycyny Ratunkowej.

Ponadto środki mają być przeznaczone na wydzielenie z jedynej istniejącej w WNoZ Katedry - dwóch nowych oraz zatrudnienie dwóch doświadczonych, samodzielnych pracowników nauki.

ab / bielsko.info, źródło: ATH Bielsko-Biała

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.