Nieruchomoci Bielsko-Biaa Nieruchomoci Bielsko-Biaa

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Edukacja

  • 22 kwietnia 2018
  • wyświetleń: 4856

Uczniowie "Mechanika" odebrali sygnał radiowy ze Stacji Kosmicznej!

19 kwietnia uczniowie Zespół Szkół Elektronicznych Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku-Białej odebrali sygnał radiowy z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Młodzież nasłuchiwała rozmowy astronauty Ricka Arnolda ze szkołą King’s High School w Wielkiej Brytanii.- Odbiór zaczęliśmy o godzinie 14:10:37 i z odległości 1600 km nasłuchiwaliśmy przez ponad 4 minuty rozmowy. Astronauta odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów szkoły w ramach programu ARISS - Amature radio on the International Space Station. Większość z nich dotyczyła podróży na Marsa oraz innych misji kosmicznych - głownie na ISS - mówi Bartek Źrebiec, uczeń Mechanika.

Z uwagi na miejsce odbioru sygnału, uczniowie słyszeli tylko odpowiedzi astronauty. Pytania mieli spisane na kartce, dzięki czemu wiedzieli, na które z nich będzie podana odpowiedź. Przerwa w odbiorze astronauty to właśnie czas, kiedy uczniowie King’s High School zadawali pytania za pośrednictwem radia.

- Do odbioru posłużyło nam radio baofeng UV-5R oraz kierunkowa antena home-made yagi 3el. wykonana z kawałków taśmy mierniczej. Cały odbiór wykonywaliśmy na częstotliwości 145,800Mhz - dodaje uczeń ZSEEiM.

We wtorek 24 kwietnia w ramach dni otwartych ZSEEiM około godziny 13.00 uczniowie ponowią próbę odbioru stacji kosmicznej - tym razem astronauci na ISS będą rozmawiać z rosyjską szkołą TBD. Oprócz tego przez cały dzień otwarty młodzież będzie także prezentować możliwości radia w sali od fizyki nr 223.

ab / bielsko.info

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

REKLAMA